Breadcrumbs

Pagrindinis Pranešimai visuomenei Kuo rizikuojate vairuodami nedraustą automobilį?
Kuo rizikuojate vairuodami nedraustą automobilį?
Kuo rizikuojate vairuodami nedraustą automobilį?

Kuo rizikuojate vairuodami nedraustą automobilį?

 

Sugriežtinus baudas bei įdiegus kitas priemones, kuriomis siekiama kontroliuoti transporto priemonių draudimą, nedraustomis transporto priemonėmis važinėjančiųjų skaičius nemažėja.

Valstybės įmonės „REGITRA“ 2018 m. balandžio 2 d. duomenimis, Lietuvoje įregistruota apie 1,68 mln. transporto priemonių, iš kurių privalomuoju draudimu draudžiama 1,47 mln. Tai reiškia, kad net 12,5 % VĮ „REGITRA“ įregistruotų transporto priemonių yra nedraustos privalomuoju civilinės atsakomybės draudimu.

Taigi, kuo rizikuojate nesilaikydami transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės privalomojo draudimo įstatymo ir vairuodami nedraustą transporto priemonę?

Ne tik savo asmenine, bet ir šeimos finansine padėtimi bei turtu. Nedrausta transporto priemone padarytą žalą nukentėjusiems atlygina Lietuvos Respublikos transporto priemonių draudikų biuras, kuris po to turi teisę reikalauti, kad atsakingas už žalos padarymą asmuo arba asmuo, neįvykdęs pareigos sudaryti draudimo sutartį, grąžintų išmokėtą sumą. Jei padaryta žala bus nemaža – Jums gali neužtekti turimų lėšų jai padengti, o tuomet jau laukia teismas, po kurio priteistas sumas išieško antstoliai.

Didžiausia žala, kurią Lietuvos Respublikos transporto priemonių draudikų biuras jau yra išmokėjęs už nedrausta transporto priemone sukeltą eismo įvykį Lietuvoje siekia 511 tūkstančių eurų, o už eismo įvykį sukeltą užsienyje, Nyderlanduose, išmokėta suma siekia 570 tūkstančių eurų. Vertinant statistinius duomenis, nedraustomis transporto priemonėmis padaryta vidutinė žala Lietuvoje 2017 m. yra 1261 eurų, palyginimui, Vokietijoje – 5542 eurų.

Leidimo dalyvauti eisme su nedrausta transporto priemone sustabdymu. Kiekviena transporto priemonė turi būti apdrausta privalomuoju draudimu tol, kol yra įregistruota. Nustačius, kad transporto priemonė neapdrausta transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės privalomuoju draudimu, sustabdomas jos dalyvavimas eisme. Draudimo dalyvauti viešajame eisme metu tokios transporto priemonės valstybinio registracijos numerio ženklas laikomas negaliojančiu. Duomenų bazių valdytojams tarpusavyje nuolat keičiantis informacija, duomenys apie tai, kad transporto priemonė nedrausta, perduodami iškart.

Esant tokiam reglamentavimui, kyla klausimas ką daryti, jei ketinate kurį laiką savo transporto priemonės nenaudoti. Visuomet yra galimybė kreiptis ir į savo draudimo bendrovę dėl transporto priemonės, kurios nenaudosite ilgiau kaip 1 mėnesį, su prašymu tuo metu atleisti Jus nuo draudimo įmokų mokėjimo. Pasinaudoję šia priemone, galėsite būti ramūs, kad nepažeidžiate galiojančių įstatymų nuostatų.

Baudos gavimu. Vairuojantys nedraustas transporto priemones asmenys yra baudžiami administracinėmis sankcijomis. Lietuvos kelių policijos tarnybos duomenimis, kasmet yra užfiksuojama virš 20 tūkst. tokių pažeidimų. Vadovaujantis Administracinių nusižengimų kodekso 415 straipsnio 1 dalimi, neapdraustų transporto priemonių vairavimas ir (ar) pareigos apdrausti automobilį privalomuoju draudimu nevykdymas užtraukia baudą vairuotojams nuo 50 iki 100 Eur, atsakingiems už privalomojo draudimo sutarties sudarymą fiziniams asmenims - nuo 60 iki 120 Eur, juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims - nuo 120 iki 240 Eur. Išvengti atsakomybės vairuojant nedraustą transporto priemonę vis sudėtingiau, kadangi draudimo kontrolė vykdoma ne tik policijos pareigūnams stabdant automobilius, bet ir naudojant vis naujesnes bei modernesnes technines priemones.

Vertinant statistinius duomenis, 6 iš 100 automobilių per metus patenka į eismo įvykį, todėl niekas nėra nuo to apsaugotas. Daugiau nei neracionalu yra raminti save mintimi, jog nieko man neatsitiks, nieks nepamatys, kad važiuosiu su nedrausta transporto priemone - juk važiuosiu tik nedidelį ir ten, kur labai mažas automobilių srautas. Būtent tuomet gali įvykti tai, ko neplanavote, t. y. eismo įvykis. Niekad negali žinoti į kokį automobilį gali atsitrenkti ir kokią žalą padaryti tiek jam tiek juo važiavusiems asmenims.